Nadmiernie wysokie dawki i wskaźnikiSprawdzone działania w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są wielkim kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, bo tylko w ten sposób możemy mieć szansę ochronić potencjał plonu. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie może pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - pewne działania ochronne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest często znacznie bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, jakie należałoby zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma rzeczywiście ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie dawki i wskaźniki żyzności azotu mogą powodować nadmiernie zabiegi fungicydowe grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne typu fungicydy zbożowe. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej wytrzymałości lub tolerancji na newralgiczne szkodniki i choroby, takie jak jęczmień choroba może pomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo poważnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby także zwrócić uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma ochrony.

Komentarze: 2


noavatar.png
Korus 2019-10-13

Już niemalże rok po ożenku staliśmy staruszkami malowniczej córeczki, oraz po dwóch latach chłopca.

noavatar.png
Obrzut 2019-10-30

Regularnie na zawiązku czerwca przybywali do nas na lato


Copyright © 2019 Kursnaruciane.pl